Kringutrustningen en viktig sidekick
Vi har pratat med fyra svenska återförsäljare kring detta. De delger även sina tankar kring hur konjunkturvindarna blåser just nu, och hur de ser på året 2025.
Utrustningen som är kopplad till den producerande enheten, i detta fall formsprutningsmaskinen, har även den stor betydelse för hur hållbar och energisnål produktionsapparaten är. Temperering såväl som torkning, materialhantering etc. har betydelse för energiåtgången och cykeltiden. I fyra kommande artiklar har vi dock valt att fokusera på torkutrustningen.
De fyra återförsäljarna erbjuder alla torkningsutrustning med låg energiåtgång, och argumenterar för dess fördelar och möjligheter. Alla framhåller de tydligt vikten av rätt dimensionering och värdet av att inte låta utrustningen bli för gammal.
Vi ber dem även tycka till om köpläget i branschen och får då ganska samstämmiga och hoppingivande svar om att känslan och andan är positiv samt att en ljusning är nära.
Läs de fyra artiklarna i nästa nummer av Plastforum som publiceras den 21 mars.