23948sdkhjf

Strategiskt majoritetsförvärv för Hexpol i Turkiet

– Med detta förvärv breddar vi Hexpolkoncernens styrkor på den snabbt växande kabelmarknaden, säger Klas Dahlberg, vd och koncernchef för Hexpol AB som kommentar till förvärvet.

Hexpol AB har tecknat ett avtal om att förvärva 80 procent av aktierna i det turkiska företaget Kabkom Kimya Sanayi ve Ticaret Anonim Sirketi (Kabkom). Säljarna är företagets grundare Erdem Eker, Özgür İpek och Bekir Güler.

Det förvärvade bolaget grundades 2011 och är en stor oberoende producent av kabelkompounds i Turkiet. Företaget är specialiserat inom avancerade kompounds för termo- och härdplaster mot kabelmarknaden, och uppges bland annat ha en bred produktportfölj av HFFR (halogenfria och flamretarderande) kabelkompounds.

Kabkom bedriver sin verksamhet i en toppmodern fabrik utanför Izmir, Turkiet, med cirka 70 anställda. Företaget har en omsättning på drygt 30 miljoner euro (cirka 321 miljoner kronor) och en lönsamhet som är högre lönsamhet än Hexpolkoncernens.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078